مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی

مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی امروزه یکی از مهم‌ترین چالش‌ های صنعت بسته‌بندی در سال ۲۰۲۲ می‌باشد. بسیاری از افراد تصور دارند که مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی استوانه‌ای، قوطی گرد مقوایی، قوطی مقوایی طلقی، جعبه مقوایی استوانه‌ای و بسته‌بندی قوطی مقوایی بایکدیگر یکسان است.

درصورتی که مناسب با کاربرد مورد نظر قوطی و جعبه هر کدام از آن‌ها از مواد اولیه متفاوتی استفاده کرده‌اند. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با مواد به کارگرفته شده در مقوا در زمان خرید قوطی مقوایی و شناسایی دسته‌هلی مختلف فروش قوطی مقوایی شرکت تاپ تک توضیحات کاملی ذکر کرده است و انواع مواد اولیه را به صورت کامل بیان می‌کند، با ما همراه باشید.

انواع مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی

برای آشنایی با مواد اولیه برای ساخت قوطی گرد مقوایی در ابتدا شما باید با روش ساخت قوطی‌های مقوایی آشنا شوید.

روش ساخت قوطی‌های مقوایی:

ابتدا کاغذ به صورت رول‌های بزرگ وارد کارخانه شده و به صورت نوار‌های باریک بریده می‌شود. در دستگاه لوله‌سازی نوار‌ها را با چسب می‌پوشانند و بنا به سفارش مشتری روی شفت می‌پیچند سپس توسط دستگاه برش دقیق به اندازه قوطی سفارشی برش داده می‌شود، در ادامه برچسب چاپ شده مشخصات و طرح مشتری روی قوطی چسبانده شده است.

همچنین برای بسته شدن قوطی در دستگاه کاذب (درپوش) می‌توان ته قوطی بسته را پس از پرکردن محصول با درب باز ISO یا درب فشاری به قوطی وصل کرد و یا بعد از چرخاندن برچسب لبه قوطی این کار را انجام داد و پس از این مرحله قوطی در بسته برای مشتری ارسال می‌شود.

انواع مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی

آشنایی با مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی

به طور کلی برای ساخت کارتن از چند نوع کاغذ و مقوا صنعتی استفاده می‌شود و مقوا را می‌توان دقیقاً به عنوان \”کاغذ سفت و ضخیم\” تعریف کرد. البته قابل ذکر است که در این متن سعی شده است تعریف دقیقی برای مقوا ارائه شود.

بیشتر بخوانید: خرید قوطی مقوایی برای بسته بندی

اما تا به امروز، هنوز مرز پذیرفته شده جهانی بین کاغذ و مقوا از نظر ساختار ورق (جرم یا ضخامت پایه) یا ماشین‌های لمینیت وجود ندارد. به همین دلیل برای آشنایی با مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی ابتدا در زیر به تعریف مختصری از انواع کاغذ و مقوای مورد استفاده در بسته‌بندی می‌پردازیم.

کاغذ

اگر به دنبال مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی هستید، باید بدانید بخش بزرگی از آن کاغذ ورقی است که پس از برداشتن آب از سوسپانسیون الیاف سلولزی بدست می‌آید.

مقوا آستری

تمامی قوطی‌های تولیدی در شرکت تاپ تک مانند قوطی مقوایی استوانه‌ ای، قوطی گرد مقوایی، قوطی مقوایی تلقی، جعبه مقوایی استوانه‌ای و بسته‌بندی قوطی مقوایی از مقوا‌هایی که حداقل دو لایه باشد و لایه رویی آن کیفیت بهتری داشته باشد، در ساختار خود استفاده کرده‌اند.

تخته بسته‌بندی مواد غذایی

مسلماً در بسته‌بندی قوطی مقوایی تخته تک لایه یا چند لایه که معمولاً از خمیر کاغذ رنگ شده کاملاً جدید (دست نخورده یا بکر) ساخته شده، بهره گرفته می‌شود.

مقوا

در زمان خرید قوطی مقوایی به ساختار آن توجه داشته باشید. قطعاً در تمامی قوطی‌ها مقوای چند لایه که برای ساخت کارتن استفاده می‌شود. نیز به کار گرفته شده است. در ابن مقوا‌ها لایه رویی را می‌توان از خمیر جدید و بقیه لایه‌ها را می‌توان از الیاف بازیافتی (ضایعات بازیافتی) ساخت، به همین دلیل بسیار پرطرفدار هستند.

مقوای پایه: مقوای است که بعداً پوشانده می‌شود، برای مثال در فروش قوطی مقوایی که نیازمند به چاپ لوگو است. این مقوا بسیار پرطرفدار می‌باشد. همچنین شرکت تاپ تک نیز استفاده‌کننده این نمونه مقوا در نمونه کار‌های خود است.

جهت طولی

کاغذ که موازی جهت حرکت لایه الیاف سلولزی روی دستگاه کاغذ است. مطمئن باشید درمواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی از این نوع کاغذ به کار گرفته می‌شود.

جهت عرضی

همانطور که با جهت طولی آشنا شدید مسلماً مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی نیازمند جهت کاغذ که عمود بر جهت دستگاه نیز هستند، زیرا طبق تحقیقات شرکت تاپ تک انواع مقوا، استحکام و تداوم بین لایه‌های مقوا لمینت یا «پیوند بین لایه‌ها» مهم است و در کارتن‌سازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

منابع تولید کاغذ‌ها

کاغذ در حال حاضر از سه منبع تولید می‌شود که عبارتند از:

چوب

گیاهان غیر چوبی

الیاف بازیافتی

اگر به دنبال مواد برای ساخت قوطی هستید. باید بدانید که چوب یکی از بخش‌های مهم این مواد است و به همین دلیل امروزه چوب ۹۳ درصد منابع الیاف را تأمین می‌کند. در حالی که منابع غیر چوبی، عمدتاً باگاس (باگاس نیشکر)، کاه و کلش، و چوب خیزران، بقیه الیاف سلولزی مورد نیاز را تأمین می‌کنند و تقریباً به عنوان الیاف دست دوم در محصولات کاغذی بازیابی می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: بسته بندی های صادراتی با قوطی مقوایی

انواع کاغذ بر اساس مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی

کاغذ و مقوا انواع مختلفی دارد که هر کدام طبق مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی نیز خواص متفاوتی دارند. این خواص با توجه به ویژگی‌های محصول و انتظاراتی که از بسته‌بندی داریم، تطبیق داده می‌شوند. قبل از اشاره به انواع کاغذ، مقوا و مواد مختلف مورد استفاده، ذکر این نکته ضروری است.

انواع کاغذ بر اساس مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی

که کوبیدن خمیر، پالایش و سایر مراحل تولید خمیر به دستیابی به کاغذ‌های مختلف با ویژگی‌های گوناگون منجر می‌شود. به عنوان مثال با استفاده از این مراحل خاص می‌توان کاغذ نسبتاً مقاوم در برابر چربی به دست آورد. در ادامه شرکت تاپ تک به بیان انواع این کاغذ‌ها خواهد پرداخت.

بیشتر بخوانید: بهترین قوطی مقوایی در ایران

کاغذ صنعتی

این یک نام کلی برای تمام کاغذ‌های مورد استفاده در صنعت است.

کاغذ کرأفت

در مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی کاغذ کرأفت بسیار پر اهمیت می‌باشد. این کاغذ، کاغذی است که از خمیر کرأفت با حداقل ۸۰ درصد خمیر سولفات تهیه می‌شود و استحکام کششی بالایی دارد و در رنگ‌های قهوه‌ای و سفید تولید می‌شود. این کاغذ محکم و ارزان است و برای ساخت گیف، کیسه کاغذی، کیسه چند لایه، پاکت نامه، نوار کاغذی و محصولات مشابه استفاده می‌شود. این کاغذ‌ها با وزن ۳۸ تا ۹۰ گرم بر متر مربع تولید می‌شوند.

کاغذ‌های پوششی برای صنایع چوب

کاغذ‌های کرأفت که از رزین اشباع شده و در پنل‌های بالایی درب‌ها و کابینت‌ها و فیلم‌های انعطاف‌پذیر استفاده می‌شود. در این تولید برای مواد اولیه برای ساخت قوطی مقوایی، ماهیت کاغذ از بین می‌رود.

به مطالعه ادامه دهید: ترند جدید بسته بندی در سال 2022

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *